Ozon Doping Olarak kullanılır mı?

by Dr. Erol OLGUN
in Blog
Gösterim: 839

Sık sorulan sorulan sorulanlardan birisi de “doping etkisi var mıdır veya sporcularda doping amaçlı kullanılabilir mi?”.

Buna doping demek doğru değildir, zira ozon, oksijenlenmeyi arttıran doğal bir tedavi yöntemidir. Sporcularda ozon tedavisi ile performans maksimum düzeye çıkarılmaktadır. Batıda özellikle Almaya’da iş adamları ve sporcular yoğun bir şekilde ozon tedavisi almaktadırlar. Sınava hazırlanan öğrencilerdede sıklıkla kullanılmaktadır. Olimpiyatlara katılan sporcuların ve pekçok ünlü futbol klübünün müsabakalardan önce sporcularına ozon terapi uyguladıkları bilinmektedir.

Ozon tedavisi alanların çoğunluğu sıklıkla “yeniden doğmuş gibiyim, yerimde duramıyorum, birkaç saatlik uyku bana yetiyor, ağacı kökünden sökebilirim” ifadelerini kullandıklar görülür.

Ortaya çıkardığı “genel iyilik hali” ve “pozitif duygu-durum” sportif başarıya büyük katkıda bulunur.

Başta Almanya, İtalya ve Rusya olmak üzere ozon tedavisi sportif performansı artırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Almanya’da Bayern Münih takımının ve Rus sporcularının hemen tamamının düzenli olarak ozon tedavisinden yararlandığı bilinmektedir. ABD resmi olarak açıklamamakla birlikte en sık başvurdukları performans artırma yöntemlerinden bir tanesi ozon tedavisidir. Yarış atlarında yapılan araştırmalar ile bilimsel temelleri açıkça ortaya konmuş olan ozon tedavisi hiçbir ilacın kullanılmadığı bir tedavi yöntemidir. Ana mekanizma insan vücudunun sahip olduğu koruyucu ve performans artırıcı mekanizmaları güçlü bir şekilde uyararak “fizyolojik ve insan vücudu ile barışık” bir ergojenik yardım elde etmektir. Hiçbir yan etkisi olmayan ozon tedavisi tüm sporcuların performanslarını anlamlı şekilde artırabilir.

Bir Yorum ekleyin

Yorumlar

  • Bu makale için yorum yapılmamış